Trade Partners Sweden logo Trade Partners Sweden logo
  • sv
  • en

Logga in

Logga in för att få tillgång till medlemspriser och andra förmåner!

Glömt ditt lösenord?
  • Rådgivning & Stöd
    • Akut rådgivning
    • Fråga våra experter
    • Avtal
    • Kunskapsbank
  • Medlemskap
    • Medlemsportal
    • Dina medlemsförmåner
    • Om medlemskapet
  • Nyheter
  • Kalender
  • Bli medlem
  • Hitta agent
  • Press
  • Om oss
    • Om Trade Partners Sweden
    • Kontakta oss

Senaste nyheterna

  • 2025-06-04
    Iucabs årliga delegatmöte
    Läs mer
  • 2025-06-04
    “Det finns stora möjligheter för nordiska skönhetsvarumärken på USA-marknaden”
    Läs mer
  • 2025-06-04
    Redo att ta nästa steg i din karriär? Sök vårt stipendium!
    Läs mer
  • 2025-06-04
    Ministerbesök hos modebranschen
    Läs mer
  • 2025-04-24
    Med ETS-kraven runt hörnet är det dags att agera – vi hjälper dig säkra en grönare och mer kostnadseffektiv logistik
    Läs mer

“Det finns stora möjligheter för nordiska skönhetsvarumärken på USA-marknaden”

Fashion Institute of Technology (FIT) från New York besökte Stockholm Fashion District den 14-15 april under ledning av Stephan Kanlian, ansvarig för universitetets beauty-program.

Under besöket fick studenterna ta del av presentationer om den svenska skönhetsindustrin, där både Stockholm Fashion District och Johan Magnusson delade insikter om den svenska marknaden och konsumenterna. Besöket är en del av det kontinuerliga kunskapsutbytet mellan svensk och amerikansk skönhetsindustri.

Vår branschkollega Johan Magnusson, som startat den nya medieplattformen The Beauty of Innovation, mötte Stephan för ett samtal under hans besök. Stephan Kanlian, grundare av masterprogrammet i kosmetika vid FIT, ser en stark potential för nordiska skönhetsvarumärken i USA. Trots att den amerikanska marknaden är utmanande och mättad, finns det enligt Kanlian särskilt goda möjligheter för varumärken som fokuserar på hållbarhet, lokala ingredienser och autenticitet – områden där svenska skönhetsvarumärken redan är starka.

Läs hela intervjun för att ta del av Kanlians insikter om hur nordiska varumärken kan lyckas på den amerikanska marknaden.

Läs hela intervjun här

Besök beauty-innovation.com för fler insikter från skönhetsindustrin och de kreativa branscherna.

Association of Trade Partners Sweden

  • Augustendalsvägen 7, Nacka strand, Sweden
  • +46 (0)8 411 00 22
  • info@tradepartners.se

Medlemskap

Grundare av

Vi använder tredjepartscookies för vår hemsida i syfte att analysera och förbättra din upplevelse. Genom att använda vår webbplats godkänner du användningen av cookies på det sätt som beskrivits.
Jag förstår!