Trade Partners Sweden logo Trade Partners Sweden logo
  • sv
  • en

Logga in

Logga in för att få tillgång till medlemspriser och andra förmåner!

Glömt ditt lösenord?
  • Rådgivning & Stöd
    • Akut rådgivning
    • Fråga våra experter
    • Avtal
    • Kunskapsbank
  • Medlemskap
    • Medlemsportal
    • Dina medlemsförmåner
    • Om medlemskapet
  • Nyheter
  • Kalender
  • Bli medlem
  • Hitta agent
  • Press
  • Om oss
    • Om Trade Partners Sweden
    • Kontakta oss

Senaste nyheterna

  • 2025-04-24
    Med ETS-kraven runt hörnet är det dags att agera – vi hjälper dig säkra en grönare och mer kostnadseffektiv logistik
    Läs mer
  • 2025-04-09
    Trade Partners Sweden deltog vid ICC Sveriges högnivåseminarium om framtidens handel
    Läs mer
  • 2025-03-03
    Handelspolitiska reflektioner efter supervalåret 2024: Navigera utmaningar under 2025
    Läs mer
  • 2025-02-27
    Nytt samarbete med Nordiska Textilakademin för att stärka branschens kompetens inom hållbarhet
    Läs mer
  • 2025-02-27
    EU:s nya producentansvar för textilier – en viktig milstolpe för branschen
    Läs mer

Återkrav på korttidsstöd

Företag har sedan mitten av mars 2020 kunnat permittera sina anställda med tillämpning av reglerna om korttidspermittering (även kallat korttidsarbete) som en direkt följd av att företag drabbats av tillfälliga och allvarliga ekonomiska problem i kölvattnet av pandemin. Regelverket kring korttidspermittering har under pandemin både förstärkts och förlängts men också kantats av många oklarheter och, även tekniska problem vid tidpunkten för företagens ansökan och avstämning.

Oklarheterna har till mycket berott på att det inte funnits någon praxis på området, utan den har skapats i princip här och nu och i takt med att korttidspermitteringarna verkställts. I samband med att Högsta förvaltningsdomstolen den 18 juni i år slog fast att jämförelsemånaden är den kalendermånad som infaller tre månader före den kalendermånad då Tillväxtverkets beslut fattades, uppgav Tillväxtverket att de välkomnar beslutet som ett led i utvecklingen av rättstillämpningen. Dvs. det finns anledning att bidra till rättsutvecklingen och överväga att överklaga eventuella krav på återbetalning av tidigare preliminärt beviljat stödbelopp.

Många av Tillväxtverkets beslut om återkrav motiveras av att företag lämnat in sin avstämning till Tillväxtverket för sent. Att kräva tillbaka hela det utbetalda stödbeloppet på enbart den grunden att avstämningen har inkommit till exempel en dag för sent till Tillväxtverket bör vara oproportionerligt sett till dess sammanhang. Särskilt i ljuset av att förseningen kanske beror på att handläggande person på företaget låg sjuk i corona eller att det fanns ett tekniskt problem hos Tillväxtverket som gjorde att det inte gick att lämna in avstämningen i rätt tid. Ett antal återkravsärenden på grund av för sent inkommen avstämning ligger nu för förvaltningsrättens prövning. Regeringen har också föreslagit en lagändring som innebär att företag inte längre ska kunna krävas att betala tillbaka hela korttidsstödet om avstämningen lämnas in för sent.

En annan inte ovanlig grund för beslut om återkrav är att företaget under stödperioden eller dessförinnan beslutat om utdelning. Även här kan det diskuteras om ett återkrav på hela eller del av stödbeloppet är proportionerligt sett till omständigheterna. Läs gärna min krönika om relationen mellan korttidsstöd och utdelning på Tidningenresultat.se.

Givet avsaknaden av tydlighet och praxis på området kan det i många fall vara värt att överklaga ett beslut om återkrav av tidigare utbetalat och beviljat korttidsstöd. Har ni frågor om korttidsstöd och vad som gäller vid ett eventuellt överklagande, tveka inte att höra av er till mig här.

Denna artikel är skriven av advokat Anneli Lönnborg verksam vid Advokatfirman Fylgia.

Association of Trade Partners Sweden

  • Augustendalsvägen 7, Nacka strand, Sweden
  • +46 (0)8 411 00 22
  • info@tradepartners.se

Medlemskap

Grundare av

Vi använder tredjepartscookies för vår hemsida i syfte att analysera och förbättra din upplevelse. Genom att använda vår webbplats godkänner du användningen av cookies på det sätt som beskrivits.
Jag förstår!